تبلیغات
وبلاگ ریاضی علوم پایه - آغاز سال تحصیلی و برنامه‌ریزی برای درس خواندن

وبلاگ ریاضی علوم پایه
 
یهتربن وبلاگ با بروزترین مطالب

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 خرداد 1395 توسط امیرحسین عبداللهی
نهم
آغاز سال تحصیلی و برنامه‌ریزی برای درس خواندن

با توجه به فرارسیدن مهر و آغاز سال تحصیلی لازم می‌دانم چند نکته را برای افزایش یادگیری و تمرکز بیش‌تر دانش‌آموزان و موفقیت در درس‌، امتحان و آزمون‌های برنامه‌ای یادآور شوم:

 

به ادامه مطلب بروید...

نهم
آغاز سال تحصیلی و برنامه‌ریزی برای درس خواندن

با توجه به فرارسیدن مهر و آغاز سال تحصیلی لازم می‌دانم چند نکته را برای افزایش یادگیری و تمرکز بیش‌تر دانش‌آموزان و موفقیت در درس‌، امتحان و آزمون‌های برنامه‌ای یادآور شوم:

 

به ادامه مطلب بروید...


1- مکان: اگر برای دست‌یابی به هدفتان مصمم هستید، در گام اول، یک محل مناسب برای خود پیدا کنید. می‌توانید از اتاق شخصی، کتابخانه یا کلاس‌های مطالعه استفاده کنید.

2- عادت کنید: انجام روزانه‌ی تکالیف و مـطالعه‌ی درس‌ها به طور سطحی آن‌هم یک شب قبل از امتحان نمی‌تواند موفقیت شما را تضمین کند. سعی کنید از قانون درس هر روز در همان روز استفاده کنید؛ یعنی  هر روز بـرای مطـالـعه‌ی درس هـمـان روز وقت بگذارید. از وقت اضافه‌ی میان کلاس‌ها برای مـرور درس کلاس بعد استفاده کنید. بعد از مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز، درس‌های فردا را هم مرور یا پیش‌خوانی کنید.

3- کمک هست! به دنبال آن بروید: چه نمرات شما بالا باشد، چه کم‌ترین نمره‌‌ها را بگیرید، باز هم می‌توانید توانایی‌های خود را ارتقا بخشید. در مورد روش‌های یادگیری مطالب بیش‌تری مطالعه کنید. ارتباطتان را با اساتید افزایش دهید. از پشتیبان و ابزارهای کمک‌آموزشی کمک بگیرید.

4- یادداشت‌برداری کنید: از دفترچه‌ی یادداشت (کتاب خودآموزی) برای نکته‌برداری، یادداشت کردن نکات مهم درسی و آزمون‌ها استفاده کنید. برای انجام تکالیف روزانه‌ی خود وقت بیش‌تری در نظر بگیرید. سعی کنید تکالیف خود را زودتر از موعد مقرر انجام دهید و خودتان را برای امتحانات از قبل آماده کنید.

5- انرژی بگیرید: غذا، خواب و ورزش، خستگی و استرس قابلیت ادراک و میزان حافظه را کاهش می‌دهند. غذای مناسب بخورید، به طور مرتب ورزش کنید و به اندازه‌ی کافی بخوابید.

6- حرفه‌ای عمل کنید: با آمادگی کامل سر کلاس‌ها حاضر شوید و از تمام مطالب یادداشت‌برداری کنید. سعی کنید تا آن‌جا که می‌توانید غیبت نداشته باشید. استفاده از یادداشت‌های دیگران نمی‌تواند به اندازه‌ی نوشته‌های شخصی برای‌تان مفید باشد. زمان یادداشت‌برداری به مسائلی که روی آن‌ها تأکید می‌شود و مثال‌های مختلف توجه بیش‌تری داشته باشید. در پایان کلاس نزد استاد بروید و پرسش‌های خود را مطرح کنید. سعی کنید تمام مطالب را به تدریج مطالعه کنید تا شب قبل از امتحان با حجم زیادی از مطالب جدید روبه‌ر‌و نشوید.

7- کنفرانس و کتاب درسی: "تصویر بزرگ‌تر" را در نظر بگیرید. درس خواندن در دانشگاه نیازمند فهم این مطلب است که چگونه اطلاعات مختلف کنار هم جمع شده و تصویر بزرگ‌تری را به وجود می‌آورند. نگاهی به خلاصه‌ی درس‌ها، فهرست، سرفصل‌ها و عناوین بیندازید تا راحت‌تر بتوانید اطلاعات موجود را سازمان‌دهی کنید.

8- کاری کنید تا مطالب در ذهنتان باقی بمانند. فعال باشید. برای درک بهتر نکات کلیدی برای خودتان مثال بیاورید. از روش‌های تقویت حافظه استفاده کنید. خلاصه‌برداری کنید. لغات کلیدی را به خاطر بسپارید. زیر مطالب مهم خط بکشید و در حاشیه‌ی کتاب، نکات مهم را یادداشت کنید. سعی کنید درس را برای خود جذاب کرده و از قدرت خلاقیت بیش‌تری استفاده کنید.

9- فکر می‌کنید نکات کلیدی را فراموش نمی‌کنید؟ ثابت کنید: اصلاً مهم نیست که تا چه اندازه متوجه مطلبی می‌شوید، در هر صورت اگر آن‌ را مرور نکنید از یادتان می‌رود. پیش از امتحان، نکات مهم را بدون این‌که به یادداشت‌ها و کتاب و جزوات نگاه کنید، در ذهنتان مرور کنید. می‌توانید به پرسش‌های آخر هر فصل نیز مراجعه کرده و بدون کمک گرفتن از کتاب، به آن‌ها پاسخ دهید.

10- خودتان را برای هر مدل امتحانی آماده کنید: تا جایی که ممکن است سعی کنید نوع امتحان توانایی‌های شما را محدود نکند. خودتان را برای هر مدل امتحانی آماده کنید (به عنوان مثال امتحان تستی). دستورالعمل انجام امتحان را به خوبی مطالعه کنید و ببینید که برای پاسخ دادن به هر سؤال چه مدت‌زمانی در نظر گرفته شده است. از پرسش‌های آسان‌تر شروع کنید تا اعتمادبه‌نفستان افزایش پیدا کند.

 

امیدواریم شما دانش آموزان بابکارگیری روش های بالا باعث پیشرفت خود در دروس شوید.

برچسب ها: برنامه ریزی،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


چاپ این صفحه
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • paper | یـــران اسکوتـــر | فـــایل زون
  •